Zidentyfikowano białko, które może pomóc w opracowaniu leku chroniącego serce podczas chemioterapii z użyciem antracyklin – informuje czasopismo „Science Advances”.
Dodatkowe sale dla pacjentów, nowoczesny sprzęt medyczny i zwiększona liczba łóżek – to niektóre z wprowadzonych modyfikacji mieleckiego Oddziału Kardiologii, dzięki którym wzrasta jakość leczenia oraz komfort pacjentów.
Za nami kolejna dostawa sprzętu medycznego, zakupionego w ramach Małopolskiej Tarczy Antykryzysowej – Pakiet Medyczny 3. Tym razem Szpital Uniwersytecki w Krakowie otrzymał dwa aparaty echokardiograficzne.
Potrzebna jest edukacja w dziedzinie profilaktyki chorób układu krążenia, a także dostęp do wczesnej diagnostyki i interdyscyplinarna współpraca lekarzy – wskazują eksperci.
Niewydolności serca można zapobiec. Można też ją skutecznie leczyć, pod warunkiem, że będziemy mieli możliwość wdrażania narzędzi, które są ujęte w zaleceniach.
Prezes NFZ wydał Zarządzenie Nr 174/2022/DSOZ zmieniające zarządzenie ws. warunków zawierania i realizacji umów w rodzaju leczenie szpitalne – świadczenia kompleksowe.
Polecam – zwłaszcza młodym lekarzom – Wigilię lub Święta w szpitalu, bo to jest bardzo duże przeżycie – powiedział prof. Maciej Sterliński, z-ca dyrektora ds. klinicznych w Narodowym Instytucie Kardiologii w Warszawie.
Zwiększone stężenie fenyloacetyloglutaminy (PAG), która jest ubocznym produktem procesu rozkładania białek pokarmowych przez drobnoustroje jelitowe, może być bezpośrednio powiązane zarówno ze zwiększonym ryzykiem, jak i nasileniem niewydolności serca – informuje pismo ”Circulation: Heart Failure”.
Pierwszy w Polsce zabieg przezskórnego leczenia ciężkiej niedomykalności mitralnej (TEER-MR) u chorego po przeszczepieniu serca przeprowadzili specjaliści z I Katedry i Kliniki Kardiologii UCK WUM.