W trakcie kongresu ESC 2023 przedstawiono dane pochodzące z rejestru FAST-STEMI pokazujące wpływ przestrzegania przez chorych po STEMI zaleceń leczenia β-blokerami na zmniejszenie śmiertelności z przyczyn sercowo-naczyniowych i śmiertelność ogólną.
Dr hab. Ewa Jędrzejczyk-Patej przedstawia zasady leczenia przeciwpłytkowego u pacjentów z przewlekłymi i ostrymi zespołami wieńcowymi w zależności od ciężkości krwawienia.
Dr hab. Mariusz Tomaniak przedstawia nowoczesne metody obrazowania i badań czynnościowych w zakresie krążenia wieńcowego w aspekcie poprawy wyników interwencji wewnątrzwieńcowych.
W 2022 roku opublikowano wiele badań klinicznych dotyczących postępowania u chorych z ostrymi zespołami wieńcowymi. W artykułe przedstawiamy subiektywne podsumowanie najważniejszych badań, które mogą mieć istotny wpływ na postępowanie kliniczne.
Przedstawiamy najważniejsze doniesienia dotyczące diagnostyki, leczenia farmakologicznego i inwazyjnego przewlekłych zespołów wieńcowych.
Wyniki badania SECURE pokazują po raz pierwszy, że tabletka polypill, zawierająca ramipryl, atorwastatynę i kwas acetylosalicylowy, prowadzi do klinicznie istotnej redukcji nawracających incydentów sercowo-naczyniowych u pacjentów po zawale serca.
W jakich sytuacjach typowo występują objawy dławicy naczynioskurczowej i jakie są zasady diagnostyki tej postaci choroby wieńcowej wyjaśnia dr hab. Łukasz Kołtowski.
W artykule przedstawiono zalecenia ESC dotyczące postępowania w komorowych zaburzeniach rytmu serca i zapobiegania nagłemu zatrzymaniu krążenia w różnych sytuacjach klinicznych.
Czy warto wysyłać zaproszenia na kompleksowe badania przesiewowe w kierunku chorób sercowo-naczyniowych?
Wyniki analizy PANTHER zaprezentowane w ramach sesji hotline podczas Kongresu Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego (ESC) 2022.