Dziecko z wadą serca może funkcjonować niemal tak samo, jak jego zdrowi rówieśnicy, o ile zostanie objęte programem kompleksowej opieki od dzieciństwa po wiek dojrzały. Kluczowa jest rehabilitacja kardiologiczna i psychologiczna nastolatków oraz dorosłych. Niestety, w Polsce to forma opieki praktycznie niedostępna.
Wyniki badania RACE omawia prof. Marcin Kurzyna.
Dr Ilona Skoczylas przedstawia diagnostykę nadciśnienia płucnego w kontekście różnicowania między tętniczym nadciśnieniem płucnym i nadciśnieniem płucnym spowodowanym chorobą lewej części serca.
Prof. Grzegorz Kopeć przedstawia dane dotyczące zastosowania riociguatu w leczeniu tętniczego i przewlekłego zakrzepowo-zatorowego nadciśnienia płucnego w Polsce.
Prof. Joanna Kwiatkowska przedstawia epidemiologię oraz podstawy diagnostyki i leczenia dzieci z tętniczym nadciśnieniem płucnym.
Wykład dr. Piotra Błaszczaka wygłoszony podczas sympozjum 5 lat Adempas.
Prof. Tatiana Mularek-Kubzdela przedstawia metody różnicowania tętniczego nadciśnienia płucnego i przewlekłego zakrzepowo-zatorowego nadciśnienia płucnego.
Prof. Michał Ciurzyński przedstawia grupy chorych, u których zaleca się wykonywanie okresowych badań przesiewowych w kierunku nadciśnienia płucnego.
Prof. Adam Torbicki omawia kolejne kroki diagnostyczne u pacjenta z podejrzeniem nadciśnienia płucnego.
Wykład prof. Grzegorza Kopcia omawiający korzyści wynikające ze stosowania terapii trójlekowej.