Na temat strategii podejścia do leczenia lekami przeciwzakrzepowymi u chorych w starszym wieku mówi prof. Anetta Undas.
Dr Marcin Wełnicki omawia problemy związane z leczeniem przeciwkrzepliwym w czasie ciąży. Zwraca uwagę na szczególne grupy chorych, w tym z migotaniem przedsionków, żylną chorobą zakrzepowo-zatorową, zakrzepicą żył mózgowia i COVID-19.
Minimalny czas trwania terapii przeciwkrzepliwej u pacjenta po ostrej zatorowości płucnej wynosi 3 miesiące. Jednak u większości chorych konieczne jest leczenie przedłużone.
Prof. Ewa Lewicka omawia zasady leczenia żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej u pacjentów z chorobą nowotworową.
Nie ma konieczności leczenia przeciwkrzepliwego pacjenta w starszym wieku z żylakami kończyn dolnych, jeśli nie wystąpiły wiążące wskazania – o tym mówi prof. Anetta Undas.
W artykule na przykładzie kolejnych elektrokardiogramów 74-letniego mężczyzny po przebytej 2 lata wcześniej zakrzepicy żył głębokich, który odstawił leczenie przeciwkrzepliwe, omówiono ewolucję EKG w przebiegu zatorowości płucnej - przemijający blok prawej odnogi pęczka Hisa, pojawienie się głębokich ujemnych załamków T i wydłużenie odstępu QT.
Pacjent po ostrej zatorowości płucnej powinien mieć zaplanowaną wizytę lekarską po 3–6 miesiącach od wystąpienia choroby. Jeśli po tym okresie utrzymuje się duszność wysiłkowa, należy przeprowadzić pełną diagnostykę różnicową uwzględniającą m.in. chorobę wieńcową oraz przewlekłe zakrzepowo-zatorowe nadciśnienie płucne. Zasady diagnostyki przedstawia prof. Piotr Pruszczyk.
Badanie pilotażowe przeprowadzone w Mount Sinai w Nowym Jorku sugeruje, że algorytmy uczenia maszynowego, które łączą dane z badania elektrokardiograficznego i elektronicznej dokumentacji medycznej mogą pomóc w badaniach przesiewowych w kierunku występowania zatorowości płucnej.
Dr Marcin Kucharzewski omawia grupy ryzyka wystąpienia zakrzepicy żylnej i wskazania do profilaktyki przeciwzakrzepowej.
Dr hab. Magdalena Lipczyńska przedstawia schemat leczenia przeciwkrzepliwego u ciężarnej z protezą mechaniczną.